Siła dużych podmiotów gospodarczych jest niezaprzeczalna. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy to mniejsze przedsiębiorstwa mogą wykazać swoją przewagę. Jest tak choćby w branży naprawy telefonów.

Można przytaczać liczne argumenty za i przeciw naprawie telefonów poza oficjalnym serwisem producenta. Warto jednak wiedzieć, że nie każde uszkodzenie lub awaria muszą oznaczać konieczność wymiany całego modułu lub części. Niewielkie, prywatne serwisy telefonów są często w stanie wykonać naprawy, z którymi nie radzą sobie serwisy Xiaomi. Najważniejsze są bowiem procedury i możliwości, oferowane przez te firmy.

Serwis pogwarancyjny telefonów Xiaomi daje więcej możliwości

Najprostszym sposobem naprawy telefonów jest oczywiście modułowa wymiana części. Należy jednak wiedzieć, że najczęstszą przyczyną, dla której klienci szukają pomocy w mniejszych serwisach, jest cena napraw w serwisach producentów; w wielu wypadkach są one wręcz niebotyczne. Przykładem może być sytuacja, gdy oddajemy do naprawy zalany telefon. Przywrócenie go do stanu używalności będzie wiązało się w przypadku dużych serwisów producenckich z wymianą całego modułu lub nawet całego urządzenia. Niewielkie punkty są w stanie wykonać naprawę tego typu w cenie oscylującej w okolicach 500 zł (zależnie od typu sprzętu).

Podobne przykłady można mnożyć. W wielu wypadkach serwis producenta stwierdza na przykład, że jedynym wyjściem jest wymiana całej płyty głównej (tak np. twierdzi często serwis Xiaomi). Płyta główna jest częścią, zawierającą jeden uszkodzony podzespół, podczas gdy wszystkie pozostałe są sprawne. Niestety serwis Xiaomi nie ma innej możliwości naprawy takiego telefonu. Mniejsi usługodawcy, tacy jak PanSzybka, diagnozują precyzyjnie uszkodzenia i koncentrują się na dokonaniu jedynie niezbędnych napraw. Dzięki temu koszt naprawy telefonu Xiaomi jest znacząco niższy. Ponadto istnieje wówczas możliwość zachowania kompletu danych klienta.