Zapewne każdy chociaż raz spotkał się z sytuacją, kiedy telefon nieszczęśliwie wysunął się z dłoni i upadł na ziemię. Efektem tego były liczne pęknięcia ekranu, które było widać gołym okiem. Czasami dochodziło do tego niereagowanie na dotyk oraz niepoprawne wyświetlanie obrazu.

Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że naprawa pękniętego ekranu nie zawsze, można by nawet rzec, rzadko oznacza wymianę całego wyświetlacza. Najczęściej uszkodzona zostaje tylko szybka i to tylko jej wymienienie jest konieczne. Jakie są różnicę między wymianą szybki w telefonie a wymianą całego wyświetlacza?

Wymiana szybki

W największej liczbie przypadków uszkodzone zostaje jedynie szkło naszego ekranu i tylko ono wymaga wymiany. Objawem tej usterki jest przede wszystkim znana nam pajęczynka – charakterystyczne, białe pęknięcia ekranu telefonu.

Najlepszym sposobem na odróżnienie pęknięcia szybki od uszkodzenia całego wyświetlacza jest zrobienie szybkiego testu. Wystarczy po prostu poużywać naszego smartfona. Jeśli obraz jest wyświetlany poprawnie, a dotyk działa bez zastrzeżeń, najprawdopodobniej naprawy wymaga jedynie szybka. Zawsze jednak warto zgłosić się do serwisu, aby tamtejsi specjaliści zbadali dokładnie nasz telefon.

Wymiana wyświetlacza

Czasami jednak zdarzy się, że telefon upadnie z nieco większej wysokości i oprócz naprawy uszkodzonej szybki, trzeba się zając wymianą całego wyświetlacza. Taka usterka jest znacznie poważniejsza niż pęknięcie samego ekranu. Ponieważ oprócz samej pajęczynki, widzimy również czarne plamy na ekranie. Do tego najczęściej dochodzi również niepoprawna reakcja telefonu na dotyk, przykładowo „ikonki same się wciskają”. Tutaj objawy są bardziej oczywiste niż w poprzednim przypadku, więc nawet niedoświadczona osoba powinna bezbłędnie rozpoznać, że uszkodzona została nie tylko szybka.

Niezależnie od tego, na który rodzaj naprawy chcesz się zdecydować, pamiętaj, że najlepiej oddać telefon do profesjonalnego serwisu, w którym pracują wykwalifikowane osoby. Tylko naprawa wykonana w serwisie telefonów zapewni Ci gwarancje na wykonaną usługę oraz części zamienne. Naprawa w serwisie pozwoli też uniknąć problemów z uszkodzeniem dodatkowych elementów w telefonie, co wpłynęłoby na wyższe koszty naprawy urządzenia.